Állkapocskattogás esetén mikor forduljunk szakemberhez?

Az állkapocs kattogás gyakori jelenség, amely sok esetben ártalmatlan, de bizonyos esetekben egészségügyi problémák előjele is lehet. Cikkünkben bemutatjuk, milyen okok állhatnak a háttérben, mikor érdemes állkapocs-specialista szakemberhez fordulni, és milyen kezelési lehetőségek állnak rendelkezésre, hogy megelőzzük a hosszú távú komplikációkat.

- Molnár Bernadett Alexa vendégcikke -

Mi okozhatja az állkapocs kattogást?

Az állkapocs kattogás egyik leggyakoribb oka az állkapocsízület túlterhelése, melynek következtében az ízület működése eltérhet a normálistól, azaz állkapocsízületi diszfunkció (TMD) alakulhat ki. A fokozott állkapocsízületi terhelésnek az alábbi látható jelei lehetnek: fogak kopása, csipkézett nyelvszél, valamint az orcák belső oldalán található, szájüregen belülről látható fehér vonal.

Mi okozhatja a rágóízület túlterhelését?

A különböző szájüregi rossz szokások, mint például a fogszorítás, fogcsikorgatás vagy a gyakori rágógumizás, valamint a helytelen testtartás. Különösen a nyaki gerinc nem megfelelő helyzete terheli túl az állkapocsízületet, a hosszan tartó és gyakori lefelé nézés és a monitor előtt való támaszkodás. Ezeken túlmenően a fokozott stressz, bizonyos fogászati beavatkozások vagy az örökletes tényezők is hozzájárulhatnak a probléma kialakulásához​.

Milyen következményei lehetnek a kezeletlen állkapocs kattogásnak?

Amennyiben az állkapocs kattogás kezelés nélkül marad és jelen vannak az állkapocsízületi diszfunkció egyéb rizikófaktorai is, az állapot idővel súlyosbodhat. A krónikus kattogás és az ezzel járó ízületi diszfunkció hosszú távon fájdalmat, az állkapocs mozgásának korlátozottságát, rágóizom feszességet és akár az ízület gyulladását is okozhatja. Fájdalmassá és nehézzé válhat az étkezés, a fogmosás, valamint a fogászati kezelések kivitelezése is. Hosszú távon életminőség romlás is bekövetkezhet, ami súlyos esetben pszichés problémák kialakulásához vezethet.

Mikor forduljunk szakemberhez?

A kattogó állkapocs sok esetben ártalmatlan, rövid időn belül magától is megszűnik és önmagában nem mindig igényel azonnali szakmai beavatkozást. Azonban vannak bizonyos tünetek, amelyek arra utalhatnak, hogy állkapocs-specialista szakember által végzett vizsgálatra van szükség. Fontos tudni, hogy mikor kell komolyan venni ezt a jelenséget és mikor érdemes szakemberhez fordulni.

Állandó vagy súlyosbodó fájdalom

Ha az állkapocs kattogást tartós fájdalom kíséri, különösen, ha az intenzitása idővel növekszik, akkor mindenképpen érdemes szakemberhez fordulni. Hirtelen nagy szájnyitás, például ásítás, almába harapás során jelentkező  erős, fájdalmas kattanás esetén is javasolta állkapocs-specialista szakember felkeresése. A fájdalom jelezheti az ízületi porckorong elmozdulását vagy az állkapocsízületben kialakult gyulladást. 

Az állkapocs mozgásának korlátozottsága, szájzár

Amennyiben azt tapasztaljuk, hogy nehezünkre esik teljesen kinyitni vagy becsukni a szánkat, “beakad”, illetve ha az állkapocs mozgása beszűkül, akkor ez komolyabb ízületi problémát jelezhet. Ilyen esetekben elengedhetetlen az állkapocsízületi állapotfelmérés, mert szakszerű kezelés nélkül a probléma súlyosbodhat

Duzzanat vagy érzékenység az ízület körül

A kattogás mellett jelentkező duzzanat, bőrpír vagy az érintett terület fokozott érzékenysége az ízületi gyulladás jele lehet. Ez a gyulladás hosszú távon súlyosbíthatja az állkapocsízület problémáit, ezért fontos minél előbb szakemberhez fordulni​.

Fejfájás, arcfájdalom, fülzúgás vagy egyéb tünetek

Az állkapocsízület problémái gyakran kisugározhatnak más területekre, így például fejfájást, arcfájdalmat, nyakfájdalmat vagy fülzúgást is okozhatnak. Egy-egy fog fájdalma is lehet állkapocs eredetű, különösen akkor, ha fogászatilag mindent rendben találnak. Ha ezek a tünetek a kattogás mellett rendszeresen jelentkeznek, akkor állkapocsízületi diszfunkcióról lehet szó, amely mihamarabbi szakszerű kezelést igényel​.

Tartós kattogás, ami nem javul

Ha a kattogás több héten keresztül fennáll, és nem mutat javulást, akkor érdemes felkeresni állkapocs-specialista szakembert. Ez különösen fontos akkor, ha a kattogás korábban nem volt jellemző, vagy ha a tünetek hirtelen jelentkeztek és azóta nem enyhültek​.

Milyen kezelési lehetőségek léteznek?

Az állkapocs kattogás kezelésének első lépése a kiváltó ok azonosítása. A kezelés magában foglalhat konzervatív módszereket, mint például az állkapocs pihentetése, valamint az étrend módosítása, hogy elkerüljük a túl kemény vagy rágós ételek fogyasztását. Az állkapocsízület és a rágóizmok funkciójának helyreállításához javasolt a szakszerűen betanított és rendszeresen ellenőrzött állkapocsízületi gyógytorna. Erős fájdalom esetén szükséges lehet gyógyszeres terápia alkalmazása is. Amennyiben az állkapocs kímélő életmód és a fizioterápia nem csökkenti kellő mértékben a tüneteket, akkor érdemes gnatológiában jártas fogorvossal konzultálni sínterápia szükségességéről. 

Szerző: Molnár Bernadett Alexa - állkapocs-specialista, gyógytornász

Állkapocsterápia