Elsőre nem is gondolnánk, de a fogpótlások, koronák tervezésekor nem csak a fogak, hanem az íny színét, pigmentáltságát is figyelembe kell venni, hiszen a rózsaszín íny és a fehér fogak egysége esztétikailag nagy szereppel bír. Azonban ahhoz, hogy ezek valóban passzoljanak, egységet alkossanak, valamilyen módon definiálni kellett a rózsaszínt és a fehéret. Cikkemben azt mutatom be, hogy a gyakorlatban milyen objektív rendszert használunk mindehhez.
A rózsaszín és fehér képletek megléte és minősége objektív mércéje annak, hogy egy fogpótlás, jelen esetben egy korona, esztétikailag hogyan is sikerült. A szépség szubjektív, mégis abban az esetben, ha az alább felsorolt tényezőknek nem felel meg egy korona, kevés az esély rá, hogy a végeredménnyel elégedett lesz a páciens.
A rózsaszín és fehér képlet
Ahhoz, hogy relatívan tudjunk mérni, felmerült az igény egy rendszer kidolgozására. Erre született megoldásként az úgynevezett rózsaszín és fehér képlet, amelynek segítségével a különböző lágy- és keményszövetek objektív megítélése mérhetővé tehető. Ez a rendszer segít abban, hogy relatív módon értékeljük az íny és a fog színét és egymáshoz való viszonyát. A PES (Pink Esthetic Score), illetve a WES (White Esthetic Score), amelyek az implantátumok körüli vörös és fehér színű képleteket vizsgálják, és azokat különböző szempontok alapján pontozzák a környező természetes vörös és fehér színű képletekhez képest. Mind a PES, mind a WES, öt-öt jellemzőt vizsgál. A vizsgálat során 0, 1 vagy 2 pont adható, tehát a maximális érték mindkét esetben 10 pont. A 10 pont tehát a lehető legjobb eredményt jelenti.
Az 1. ábra egy kiindulási helyzetet mutat, a 2. ábra pedig a restauráció utáni állapotot. A Pink Esthetic Score (PES) a következő jellemzőket veszi figyelembe: (1) mesialis papilla ez a középvonalhoz közelebb eső ínyrész, amely a fogközöket tölti ki (2) distalis papilla, ez a középvonaltól távolabbi ínyrész, amely a fogközöket tölti ki (3) ínylefutás alakja (4) ínylefutás magassága (5) íny színe és textúrája. Az (1) és (2) jellemző esetén a „0” érték a jellemző teljes hiányát, az „1” érték a jellemző részleges hiányát, a „2” érték a jellemző meglétét jelenti. A (3), (4), (5) jellemzők esetében a „0” érték a környező viszonyokhoz képesti nagy eltérést, az „1” érték a környező viszonyokhoz képesti kis eltérést, míg a „2” érték a környező viszonyokkal való egyezést jelöli. Az 1. ábrán lévő képen az látható, hogy a lágyszövetek közül egyedül a distalis papilla az, amely teljesen megtartott, a mesialis papilla csak részlegesen, az összes többi jellemző pedig nagymértékű eltérést mutat a környező viszonyokhoz képest.
A White Esthetic Score (WES) a következő jellemzőket veszi figyelembe: (1) a fog koronájának alakja (2) a fog koronájának kontúrja (3) fogszín, (4) a fog koronájának felszíni textúrája (5) a fog koronájának transzparenciája és karakterizációja. Itt mind az 5 jellemző esetén a „0” érték a környező viszonyokhoz képesti nagy eltérést, az „1” érték a környező viszonyokhoz képesti kis eltérést, míg a „2” érték a környező viszonyokkal való egyezést jelöli. A WES esetén az 1. ábra képe csak a fogforma és a fog koronájának kontúrja szempontjából hasonlít a környező viszonyokra.
Természetesen a fent bemutatott pontozási rendszert a gyakorlatban rutinszerűen nem alkalmazzuk, nem pontozunk le mindig minden egyes esetet az elkészülés után. Ennek oka az, hogyha ránézünk egy elkészült koronára és a páciens és az orvos egyaránt elégedett a végeredménnyel, akkor nincs erre szükség. Abban az esetben viszont, ha valami nem stimmel, érdemes lehet tudatosan végigmenni a fent felsorolt tényezőkön, így világossá válhat, hogyan tudjuk korrigálni az esetlegesen nem megfelelően sikerült jellemzőt.
Szerző: dr. Horváth Ferenc Soma - fogorvos, Dentrip Fogorvosi Központ
Képek forrása: National Library of Medicine